Hostia

Tibor Máhrik

(1962, Nitra). Vďaka svojmu povolaniu zakotvil v Žiline, meste, ktoré mu prirástlo k srdcu. Nevie, kedy ho služba povolá na iné miesto, ale dnes sa plne venuje a pomáha zveľaďovaniu žilinskej komunity, v ktorej má nezastupiteľné miesto a svojím konaním v nej zanechal nezmazateľnú pečať svojej prítomnosti. Vyštudovaný elektroinžinier, dnes kazateľ Cirkvi bratskej. Teológiu a filozofiu študoval v Belfaste, Londýne, Izraeli a USA. Tibor Máhrik pochádza z rodiny so silným ekumenickým zázemím. Je ženatý, má tri deti. Je garantom projektu Filozofická kaviareň Nadácie POLIS a jej stálym spolupracovníkom.

Tibor Máhrik na ŽLF v piatok 7.10.2011 o 16.00 hod v Nadácii POLIS

Janka Mládenková

Janka Mládenková. Učiteľka anglického jazyka, zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť na Gymnáziu bilingválnom na ul. T. Ružičku v Žiline, ex-členka Slovenskej debatnej asociácie a bývalá vedúca debatného klubu. Podporuje proeurópske aktivity študentov smerujúce k účasti na modelových zasadnutiach Európskeho parlamentu i OSN (BratMUN). Je stálou spolupracovníčkou Nadácie POLIS.

 

Janka Mládenková na ŽLF vo štvrtok 6.10.2011 o 13.00hod v Nadácii POLIS v programe Písanie rukou bude v 22. storočí umením rovnako ako je dnes kaligrafia. (študentská exhibičná debata)

Nasládle sušienky

Čerstvé ukulele duo, ktoré sa podľa slov Pipa Chodorova, filmára z New Yorku, neberie príliš vážne. Tvoria ho pseudonymy farebného dievčaťa Kiwi a citlivého chlapca Steva Genitals. Hudobne by sa dali zaradiť do štýlu gastro-anti folk s nádychom pink punku.

na žlf v stredu 5.10.2011 o 20,00 na Stanici

Jana Necpalová

(1967, Martin) je žilinská autorka detských kníh. V roku 2006 jej vyšla kniha Tajomstvo pečate mesta, v roku 2010 Na jeden deň labuťou (obe s ilustráciami Žilinčanky Kataríny Adámkovej).

 

Vo svojich rozprávkach sa vracia k tradičnému víťazstvu dobra nad zlom, múdrosti nad hlúposťou, lásky nad nepriateľstvom či splneniu dávnych snov. Necpalovej príbehy, zasadené predovšetkým do reálií žilinského regiónu, sa dočkali aj viacerých dramatizácií malých javiskových foriem. Jej texty boli ocenené vo viacerých literárnych, divadelných a recitačných súťažiach.

Peter Ničík

(1963, Žilina), kulturológ, manažér v kultúrnej a sociálnej oblasti, moderátor, občiansky aktivista. Autor hudobných a divadelných festivalov Gaia a Študentská pečať. Zakladateľ žilinského Kníhkupectva ÓM, Žilinského literárneho klubu a mesačníka Harmónia RKS. Spoluautor Grantového systému mesta Žilina, Koncepcie rozvoja kultúry Žilinského kraja, prvých ročníkov festivalov Jašidielňa a Žilinský literárny festival, projektov 100 farieb života Žiliny, Odkrývanie slov a obrazov. Autor knižky Básne z krajiny Mirandor, zostavovateľ knižiek básní žilinských básnikov. Lektor hudobných, literárnych, žurnalistických a divadelných tvorivých dielní. Prednáša o poznaní, kultúre a umení. Je stálym spolupracovníkom Nadácie POLIS.

 

ŽLF v pondelok 3.10.2011 v programe Odkrývanie slov a obrazov s Andrejom Bánom – Kaukaz, Balkán na Bilingválnom gymnáziu T. Ružičku v Žiline o 10.00 hod - téma Kaukaz a na Osemročnom gymnáziu na Varšavskej ulici v Žiline o 13.00 hod - téma Balkán.

Pavel Novotný

(1976, Liberec) absolvoval doktorandské štúdium na katedre germanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a v súčasnosti pôsobí ako vedúci katedry nemeckého jazyka na Prírodovedne-humanitnej a pedagogickej fakulte v Liberci. Je autorom literárnych montáží a radiofonických kompozícií, z ktorých jedna vyšla v podobe básnickej zbierky Mraky (2010, príloha časopisu Psí víno, edícia Stůl) a niektoré boli odvysielané v Českom rozhlase 3 – Vltava:

Milan Ondruch

Pomocný lektor na Literárnom Campuse ŽLF sa narodil v Hranicích (Česká republika). Po dokončení střední školy jako maturovaný správce informačních systémů, navázal v oboru studiem informatiky na Vysokém učení technickém v Brně. V navazujícím magisterském studiu roku 2008 (při zkoušce z Teoretické informatiky a Formálních jazyků) konečně pochopil, že informatika není to pravé a nastoupil do studia Klasické animované tvorby na Filmové škole ve Zlíně.

Alexandra Pavelková

(1966), najúspešnejšia slovenská autorka fantasy, science fiction a priľahlých žánrov. Víťazka a finalistka súťaží Cena Gustáva Reussa, Poviedka, O najlepšiu fantasy (kde rytiersky titul získala dvakrát) a absolútna víťazka Ceny Karla Čapka (2003), kde zvíťazila ako prvá Slovenka. Spolu so Štefanom Konkolom napísala prvú sloveskú fantasy trilógiu Miešanci (2000 – 2002), samostatne román Piesok vo vetre (po slovensky 1999, v čestine 2005), je autorkou próz zo sveta vedmy – liečiteľky Vimky: zbierky poviedok v češtine Prokletá přísaha (2001) a Zlomená přísaha (2003), v slovenčine Prísaha (2007). Spolupracovala s Milošom Jesenským a Stanisławom Andrzejom Srokom na knihe Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku (2009). Je šéfredaktorkou portálu Fantázia Online, na stránke vimka.sk sa venuje aj začínajúcim autorom.

na žlf v utorok o 18,00 v Artfore

Pavol Rankov

Pavol Rankov (nar. 1964) je autorom troch zbierok poviedok (S odstupom času, My a oni / oni a my, V tesnej blízkosti) a románu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), za ktorý získal aj Ceny Európskej únie za literatúru 2009. Jeho knihy boli preložené do maďarčiny, češtiny, bulharčiny a arabčiny. Poviedky vyšli v antológiách a časopisoch vo viacerých krajinách, vrátane Japonska, Indie, USA a rôznych európskych štátoch. Vyučuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

na ŽLF v utorok 4. 10. 2011o 16,00 hod v Nadácii POLIS

Michal Rehúš

Michal Rehúš (1982) pôsobí ako výskumný pracovník v Ústave pedagogických štúdií Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Svoje básne a literárne kritiky publikoval vo viacerých časopisoch (Vlna, Romboid, Rak, Kloaka). Je redaktorom magazínu experimentálnej a nekonvenčnej tvorby Kloaka (http://kloaka.membrana.sk/). V tomto roku mu vo vydavateľstve Vlna, o. z. / Drewo a Srd vychádza zbierka básní Program dekomunikácie.